RODECaster Pro II ile İki Ayrı Platformda Canlı Yayın Yapma ve Yayınları Birleştirme

Okuma süresi: 3 dakika.

Bu yazıda, RODECaster Pro II ile iki ayrı platformda nasıl canlı yayın yapabileceğimize, yayın yapılan platformları nasıl birleştireceğimize ve katılımcıların birbirilerini nasıl duyabileceklerine bakacağız. Zoom, Clubhouse, Twitter Spaces, Streamyard, Twitch vb. aklınıza gelen platformlardan yayın yapabilir ve konuk alabilirsiniz. Peki konuklarınızın birbirilerini duymalarını nasıl sağlayacaksınız? Cevabı yazının devamında.
 

Yayına Hazırlık

Önceki yazıda, RODECaster Pro II’nin sağladığı USB imkanlarından bahsetmiştim. Eğer tek platformda yayın yapıyorsanız sorun yok. Yapmanız gereken tek şey cihazı yanında gelen SC27 type-c kablosuyla bilgisayarınıza bağlamak ve kullanacağınız yazılımın  (Zoom, Clubdeck vs.) ses ayarlarında giriş/çıkış aygıtı olarak RODECaster Pro II Chat aygıtını seçmek. RODECaster Pro II Chat ses aygıtında sunulan tümleşik mix-minus özelliği sayesinde katılımcılarınız bağlı mikrofonlardan gelen sesleri, bilgisayarınızdan yönlendireceğiniz diğer sesleri ve SMART pad’ler yardımıyla çaldığınız müzikleri duyacaklar; ancak beklendiği gibi kendi seslerini duymayacaklar. Peki aynı anda iki ayrı yerde yayına girmek isterseniz ne yapmanız gerekir?

İkinci USB Portu İmdadımıza Yetişiyor

Daha önce RODECaster Pro II üzerinde 2 adet USB portu bulunduğundan bahsetmiştim. İlk USB portu ile RODECaster Pro II Main ve Chat ses aygıtlarına, ikinci USB portu ile RODECaster Pro II Secondary ses aygıtına erişebiliyorduk. İkinci USB portu ile sunulan RODECaster Pro II Secondary ses aygıtı kanal ayarlarından açılıp kapatılabilen mix-minus özelliğine sahip. Bu aygıtı giriş/çıkış ses aygıtı olarak seçtiğimiz uygulamalarda katılımcılar yine kendi seslerini duymayacaklar; ancak RODECaster Pro II’ye ulaşan diğer tüm sesler yayına ulaşacak.
Buradaki önemli nokta, ikinci USB portunu kullanabilmek için ek bir kabloya ihtiyaç duyacak olmamızdır. Bilgisayarınızda ek type-c bağlantı noktası varsa Rode SC 16 ya da SC17, eğer yalnızca standart USB portu varsa SC 18 kablo kullanmanız gerekir. Muhtemelen kaliteli bir aktarım kablosu da çalışacaktır.

Kurulumu Tamamlayalım

İsterseniz yayın için iki ayrı bilgisayar, iki porta sahip tek bilgisayar ya da bir bilgisayar ile bir mobil cihaz kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey doğru kablo seçimi.

  1. İlk yayın uygulamanızda (örn. Zoom) ses giriş/çıkış aygıtı olarak RODECaster Pro II Chat aygıtını seçin.
  2. Eğer değilse, RODECaster Pro II üzerinde, kanal ayarlarından USB 2 için mix-minus özelliğini aktif edin. (Bu ayar varsayılan olarak aktiftir.)
  3. Kullanacağınız ikinci yayın uygulamasında (örn. ClubDeck) ses giriş/çıkış aygıtı olarak RODECaster Pro II Secondary aygıtını seçin. (Eğer mobil cihaz kullanıyorsanız ek bir işlem yapmanıza gerek yoktur.)
  4. Eğer Bilgisayarınızdan çalınan diğer seslerin de yayına ulaşmasını istiyorsanız, USB 1 portu ile bağladığınız bilgisayarınızın varsayılan ses çıkış aygıtı olarak RODECaster Pro II Main aygıtını seçtiğinizden emin olun.
  5. RODECaster Pro II üzerinde, kullanacağımız tüm kanalları istediğimiz Fader’larla ilişkilendirerek yayın esnasında bilgisayar sesini, birinci ve ikinci yayın uygulamasının, dolayısıyla katılımcıların seslerini kontrol edebiliriz.

Sorularınız için yorum alanını kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Katkıda bulunun