İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 40

Gelişen teknolojik alt yapı sayesinde insanların büyük bir kısmı alışverişlerini günümüzde son derece kolay ve pratik bir şekilde internet üzerinden yapabilmektedir. İnsanların büyük bir kısmı her ne kadar kolay ve pratik bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapabiliyor olsa da ne yazık ki bazı istenmeyen sorunlar meydana gelebilmektedir. Peki, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

5 Maddede Güvenli Online Alışveriş

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemizi sizler için özel olarak hazırladık. İşte, tüm ayrıntıları ile güvenli online alışveriş yöntemleri;

1. Satıcı Profili Son Derece Önemli

Herhangi bir online alışveriş sitesinden alışveriş yaparken mutlaka satıcı profilini detaylı ve titizlikle incelemelisiniz. Satıcı profilini okumalı ve hizmet detayı hakkında bilgi edinmelisiniz. Güvenli bir online alıveriş için tercihen 4,5 yıldız ve üzerindeki satıcılardan alışveriş yapmalısınız.

2. Online Alışveriş Sitesi Hakkında Bilgi Edinin

Her ne kadar günümüzde insanların büyük bir kısmı online alışveriş için popüler internet sitelerini tercih etse de ne yazık ki bazen uygun fiyatlı ürünler olması nedeniyle farklı platformlarda tercih edilmektedir. Genellikle güvenli olmayan bu platformlar nedeniyle kullanıcılar da epey zor durumda kalabilmektedir. Güvenlik problemi yaşamamak için mutlaka alışveriş öncesi siteyi detaylı olarak araştırmalı ve forumlarda bilgi edinmelisiniz.

3. Güvenli Ödeme Yöntemlerini Tercih Edin

Online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken mutlaka güvenli ödeme yöntemlerini tercih edin. Eğer, alışveriş yapacağınız internet sitesinden şüphe duyuyor iseniz mutlaka ödeme yöntemi için sanal kart kullanın. Ayrıca, sanal kart dışında 3D Secure yöntemini de kullanarak hem kart bilgilerinizi hem de kişisel bilgilerinizi güvence altında tutabilirsiniz.

4. Site Sertifikasına Dikkat Edin

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemiz de sertifikalar da yer alıyor. Herhangi bir alışveriş sitesinden alışveriş yapmadan önce sitenin SSL Sertifikasını mutlaka kontrol edin. SSL Sertifikası olmayan internet sitelerinde çeşitli güvenlik problemleri meydana gelebilmektedir.

5. Reklamlara ve Site Uzantılarına Dikkat Edin

Mail adresinize gelen reklamlara azami ölçüde dikkat edin. Zira, çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra online alışveriş sitelerinin uzantılarına da mutlaka dikkat edin. Özellikle son dönemlerde bilgisayar korsanları çeşitli alışveriş sitelerini birebir kopyalayarak kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku