Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? (6 Muhteşem Yöntem)

0 29

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Teknoloji her ne kadar son dönemlerde oldukça fazla gelişmiş olsa da ne yazık ki zamanla bilgisayarlarda yavaşlama problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu problemler genellikle kullanıcı kaynaklı olsa da donanımsal nedenlerden ötürü de bilgisayarlar yavaşlayabilmektedir. Peki, bilgisayar neden yavaşlar, bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir? Bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça fazla araştırılan bu soruların yanıtını dilerseniz gelin detaylı olarak birlikte inceleyelim.

 

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayar neden yavaşlar sorusunun yanıtı birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından araştırılmakta ve merak edilmektedir. Söz konusu cihazlar genellikle kullanıcı hatalarından dolayı yavaşlayabilmektedir. İşte olası nedenler;

·         Arka planda çalışan ve kapatılmayan programlar nedeniyle yavaşlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

·         Kayıt defterinde meydana gelen hatalardan ötürü bilgisayarlar yavaşlayabilmektedir.

·         İşletim sisteminde meydana gelen yazılımsal sorunlar yavaşlık problemini tetikleyebilmektedir.

·         Sabit diskte meydana gelen arızalardan ötürü yavaşlık problemi meydana gelebilmektedir.

·         Bilgisayarınıza bulaşan kötücül yazılımlardan ötürü yavaşlık sorunları oluşabilmektedir.

·         Donanımın eskimesi ve yetersiz kalmasından ötürü yavaşlık sorunu ortaya çıkabilir.

·         Tüm bunların yanı sıra cihazın yanlış yerde konumlandırılması ve hava akışının doğru bir şekilde sağlanamaması durumunda yine bilgisayarlar zamanla yavaşlayabilmektedir. Peki, bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir?

Bilgisayarınızı Hızlandıracak Muhteşem Yöntemler

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri listesini sizler için özel olarak hazırladık. İşte, bilgisayarınızı hızlandıracak son derece önemli detaylar;

1.      Arka Plan Uygulamalarına Dikkat

Arka planda çalışan Skype vs gibi programlar nedeniyle yavaşlama problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu tür problemler ile karşılaşmamak adına mutlaka arka planda çalışan programları kontrol etmeli ve kullanmadığınız programları kapatmalısınız.

2.      Virüslere Dikkat

Bilgisayarınıza giren kötücül yazılımlar nedeniyle ciddi bir yavaşlama problemiyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayar yavaşlamasından ziyade kötücül yazılımlardan ötürü kişisel bilgilerinizde çalınabilir. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak adına mutlaka orijinal bir Antivirüs programı kullanmalı ve düzenli olarak bilgisayarınızı taratmalısınız.

3.      Ram Arttırın ve SSD Teknolojisini Kullanın

Donanımsal nedenlerden ötürü bilgisayarınız yavaşlıyor ise Ram miktarını arttırabilirsiniz. Her ne kadar bu yöntem geçici bir çözüm yolu da olsa cihazınız gözle görülür bir şekilde hızlanacaktır. Tüm bunların yanı sıra bilgisayarınıza uygun SSD teknolojisini seçerek cihazınızı oldukça kolay bir şekilde de hızlandırabilirsiniz.

4.      Güncellemelere Dikkat

Bilgisayarınıza gelen güncellemeleri mutlaka yapmalısınız. Güncelleme yapmadığınızda zamanla yavaşlama problemi ve güvenlik sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

5. Havalandırma Önemli

Bilgisayarınızı mutlaka uygun bir konumda bulundurmalı ve hava girişlerini açık tutmalısınız. Zira, uygun olmayan bir yerde olan bilgisayar zamanla ısınacaktır. Isınma ile birlikte bilgisayarınız ciddi anlamda yavaşlayacak ve donanımsal sorunlar da zamanla meydana gelecektir.

6. Bilgisayar Hızlandırma Programları

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri listemiz de ayrıca çeşitli yazılım araçları da bulunuyor. CCleaner, Advanced System Care gibi programlar vasıtasıyla kayıt defterinizi temizleyebilir ve bilgisayarınızı oldukça kolay ve pratik bir şekilde hızlandırabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku