Adobe Flash Player Uygulaması Kaldırılıyor

0 104

Yıllardır hayatımızda olan ve Flash oyunları için vazgeçilmez olan Adobe Flash Player devri artık kapanıyor. Zamanla oluşturulan yeni yazılım sistemleri ile direnen ve birkaç firma tarafından destekçisi bulunan uygulama artık son zamanlarını yaşıyor. Gelişen ve değişim içerisinde oluşanlara ayak uyduramayan program tamamıyla hayatımızdan kalkması an meselesidir.

Microsoft Açıkladı: Adobe Flash Player Devri Bitiyor

Geçtiğimiz yıllar içerisinde özellikle oyun sitelerinin vazgeçilmezi olan program yeni sistemlerin gelişmesiyle arka plana düşmüştü. Halbuki sektör içerisinde bulunduğu ilk anlarda o kadar hızlı bir ivme yakalamıştı ki çoğu firma tarafından tercih edilmekteydi. İnternet tarayıcıları üzerinden bu programın yüklenmesi zorunlu oluyor ve kullanıcılar program kullanımına tabi tutuluyordu.

Son dönemlerde birçok firma Adobe Flash Player üzerinden desteğini çekmeye başlamıştı. Farklı sistemler üzerine kurulu site ve uygulamalar geliştirerek yönünü değiştirmişti. Firmaların bu yönelimlerine son direnenler arasında ise Microsoft bulunmaktaydı. Edge tarayıcılarında kullanıma devam eden dünya devi firma kararını son dönemlerde değiştirdi.

Mevcut player şirketi tarafından yapılan açıklamalar ve sistemler üzerinde gerçekleşen değişiklikler neticesinde Microsoft son dönemlerde açıklamalarını bunun üzerine yaptı. Firma da artık tarayıcıları üzerinden bu işletimi kullanmayacağını duyurdu. Kullanıcılara bu yönde uyarılar da bulunarak son bulacak tarihi de yaklaşık olarak belirtti. Buna göre 2021 yılı yaz döneminde tamamen yeni sisteme geçiş yapılacak gibi duruyor.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Microsoft tarafından yapılan son açıklama ile Adobe Flash Player devrinin tamamen kalkacağı duyuruldu. Edge ve Explorer 11 üzerinde farklı bir sisteme geçileceği aşikâr bir durumdur. Önerilen yeni sistemler üzerinde çalışmalar yapan firma 1 yıl içerisinde tüm API dosyalarının kaldırılmasını hedeflemektedir. Kullanıcılar da bu bir yıl içerisinde belirli bildirimler ile karşılaşacağı gözükmektedir.

Kullanıcıların mevcut programdan kaldırılması adına bazı adımları izlemesi gerekmektedir. Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre Edge ve Explorer 11 kullanımı sırasında uygulamayı kaldırmasına yönelik uyarı alacaktır. Gerçekleştirilmesi zor olmayan bu işlem kısa süre içerisinde tamamlanacak. Böylece firma mevcut tüm sistem üzerinde değişikliğe giderek hedeflenen 1 sene içerisinde farklı bir sistem üzerinden çalışmalarına devam edecektir.

Bireyler tarafından Adobe Flash Player konusunda en merak edilen konu ise ünlü oyun sitelerinin ne yapacağı üzerine olmaktadır. Özellikle nostalji havası yaşamak isteyen kişilerin bu tarz siteler üzerinden uygulama sayesinde oyun oynaması mümkündü. Tüm yüklü oyunlarda bu format üzerinden oluşturulmuştu. Ancak değişen durum neticesinde oyun siteleri kullanım dışı olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Alternatif durumlar elbette mümkündür ancak sistemin değiştirilmesi oldukça zaman alacak gibi durmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku